75 TL ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA , 75 TL altı ise 5,99 TL
1. Sınıf Uygun Okuma Yazma Seti Uygun 1.Sınıf Okuma Yazma Seti  -

1. Sınıf Uygun Okuma Yazma SetiUygun 1.Sınıf Okuma Yazma Seti

80,00 Kazancınız: 0,00
Satışta değil
İLKOKUL 1. SINIFLAR İÇİN: UYGUN İLK OKUMA, YAZMA SETİ Uygun İlk Okuma Yazma Seti Yeni oluşturduğumuz bu seti görünce çok şaşıracaksınız! Uygun İlk Okuma-Yazma Seti, yenilikleriyle size sunduğumuz çok başarılı ve etkin okuma yazma Yazının devamı...
 

Kitap Özellikleri

ISBN

SUOYS

Kategori

1.SINIF 1.Sınıf İlk Okuma Yazma Setleri

Yayınevi

Sadık Uygun Yayınları

İLKOKUL 1. SINIFLAR İÇİN: UYGUN İLK OKUMA, YAZMA SETİ

Uygun İlk Okuma Yazma Seti

Yeni oluşturduğumuz bu seti görünce çok şaşıracaksınız! Uygun İlk Okuma-Yazma Seti, yenilikleriyle size sunduğumuz çok başarılı ve etkin okuma yazma teknikleriyle en değerli varlıklarımız , çocuklarımızın ve öğretmenlerimizin beğenisine sunuyoruz….

 Sadık Uygun Yayınları olarak 500 öğretmenle bire bir görüşerek yaptığımız anket araştırmasında öğretmenlerimizin yaşadığı sorunları maddeler halinde tespit ettik. Bu sorunlara çözüm bulmak amacıyla 1. Sınıf Okuma Yazma Setini ve materyallerini hazırladık. Şimdi bu sorunlara ve çözümlerimize hep birlikte bakalım;

1.STCY için hizmet içi eğitimin yetersiz olması S.U. Yayınları bu açığı kapatmak üzere öğretim yöntemlerinin uygulanması ile ilgili öğretmen klavuz kitabı hazırlamıştır.

2.Öğrencilerin bitişik el yazısı yazmada zorlanmaları Sadık Uygun Yayın Kurulu olarak bu yıl uygulamaya giren 66 aylık çocukların zorunlu 1. Sınıfa başlamasıyla özellikle bu yaş grubunun el yazısı çalışmalarında daha çok zorlanacağını düşünüyoruz. Bu nedenle öğretmen kılavuz kitabında el kaslarını güçlendirecek oyun ve egzersizlere yer verdik. El yazısına hazırlık çalışmalarının en az 3 hafta ile 1 ay sürmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle bu araştırmalara yer verdiğimiz çizgi çalışmaları ihtiyacı karşılayacaktır. Çizgi çalışmaları hazırlanırken, Metropolitan okul olgunluğu ölçeği, Marmara okul olgunluğu testi ve Frostig görsel algı testi göz önüne alınarak sayfalar hazırlanmıştır. Bu sayfalardaki çalışma şekli ve değerlendirmeler öğretmen kılavuz kitabında verilmiştir. Bu çalışmalarda hata yapan veya zorlanan öğrencilerin ilerde ne tür hatalar yapacağı anlatılıp çözüm yolları ve etkinlikleri sunulmuştur. El yazısı çalışmalarının sayısını arttırmak amacıyla her öğrenciye setin yanında şeffaf zemin ve silgili kalem verilmiştir. Öğretmenin yönlendirmesiyle fasikül bu şeffaf zemine yerleştirilip alttaki çalışmanın üzerinden kalemle çizilmesi hedeflenmiştir. Böylece aynı sayfada defalarca alıştırma yapabilmektedir.

3. Ses hissettirme etkinliklerinde harfleri seslendirmede zorlukla karşılaşılması Bu sorun için 2 tane CD hazırladık. CD 1: Ses çalışmaları. Bu CD’de video çekimi şeklinde bir öğretmen sesleri seslendirmiştir. Bu seslerle ilgili görseller öğretmenin arkasından gelmektedir. Sınıfa yardımcı bir öğretmen girmiş gibi olacak. CD2: Hacivat-Karagöz okuma yazma öğretiyor CD’si. Bu CD’de her ses için skeç yazılmış olup “Hayali” tarafından oynatılan Karagöz ve Hacivat seslendirilmiştir. Oldukça eğlenceli olan bu CD’yi öğrenciler kadar siz de çok seveceksiniz. Hala görsel materyal ihtiyacı duyulursa www.sadikuygun.com.tr adresindeki 1. Sınıf butonuna tıklayarak her harf için verilen görsellerden de faydalanabilirsiniz.

4. Sesleri birleştirerek hece, kelime üretiminde zorlukla karşılaşılması Fasiküllerimizde daha önce verilmiş sesli ve sessiz harflerle yeni harfi birleştirerek heceler ve sözcükler oluşturup bunları metinlerde kullandık. Ayrıca bolca hece boyama, sözcük boyama, hece oluşturma etkinlikleriyle pekiştirdik. Bununla ilgili www.sadikuygun.com.tr adresinde de animasyonlu çalışmalara yer verdik.

5. Kelimeye ses ekleyerek yeni anlamlı kelime üretmede zorlukla karşılaşılması Fasikülleri hazırlarken sesten hece ve kelime üretme çalışmalarına bolca ağırlık verdik. Öğrendikleri harf ve hecelerin önüne ve arkasına öğrendiği hece ve harfleri ekleyerek yeni kelimeler üretmelerini ve öğrenmelerini hedefledik. Oluşturabilecek sözcüklerin tamamını vermeye çalıştık. Çoğul eklerinden başlayarak akıcı okumaya destek olacak sözcükleri eklerle birlikte okuma ve yazma çalışmalarına bolca yer verdik.

6. Velilerin ses temelli cümle yöntemi yerine eski yönteme göre öğrencilere yardımcı olması.Ailelere sesin okunuşu ve yazılışı ile ilgili bilgileri www.sadikuygun.com.tr adresinde video çekimleriyle birlikte verdik. Yeni yöntemin nasıl olduğunu ve nelere dikkat etmeleri gerektiğini açıkladık. Bu bilgiler veli toplantısında görsel olarak sunulabileceği gibi bu bilgileri içeren yazılı metni öğretmen kılavuz kitabında da verdik.

7. Satır sonlarında kelimeleri hecelere bölmede zorlanılması Fasiküllerimizde bununla ilgili öğretici çalışmalara, heceleme çalışmalarına bolca örnek verdik. Bu sorunu çözmek için bol dikte çalışmasının yapılması gerekir. Bunun için öğretmen klavuz kitabında Hece Dikte Çalışmaları Sözcük Dikte Çalışmaları Metin Dikte Çalışmaları Başlıkları altında dikte çalışmaları verilmiştir.

8. Öğrencilerin söylenenleri doğru yazmasında zorluk yaşanması. Bu sorun da dikte çalışmaları yapılması ve görsellerden yararlanılmasıyla çözülebilir. Yine öğretmen kılavuz kitabındaki Hece Dikte Çalışmaları, Sözcük Dikte Çalışmalarıyla sorunun özüne geçilebilir. Ayrıca www.sadikuygun.com.tr adresinde de görselli dikte çalışmalarına yer verdik.

9. Okunanları uygun seslendirme veya ve tonlama yaparak okumada zorlanması. Bunun için bol örnek okuma yapılmalı, şiir tekerleme, masal, bilmece, hikaye şarkı gibi materyallerden yararlanılarak örnek okuma yapılmalı, tonlama ve vurguya dikkat etmelidir. Antoloji kitabında bolca tekerleme, şiir, bilmece ve öyküye yer verilmiştir. www.sadikuygun.com.tr üzerinden de bu çalışmalar seslendirilerek ve yazılı şekilde verilmiştir.

10. Eski yönteme göre okuma hızlarının düşük olması. Okuma alışkanlığının kazandırılmasıyla ancak bu sorun çözülebilir. Bunun için öğrencilerin ilgisini çekecek masal, hikaye, öykü, fıkra sınıf içinde okunmalı, sesli ve sessiz okuma çalışmaları yapılmalıdır. Antoloji kitabında bol öykü, tekerleme, ve bilmeceye yer verilmiştir. Ayrıca setin yanında verilen okuma dizisiyle (8 sayı)pekiştirmeleri hedeflenmiştir. www.sadikuygun.com.tr adresinde çocukların ilgisini çekecek fıkralar yazılı ve sesli olarak verilmiştir.

11. İlk okuma yazma etkinliklerinde kullanılması gereken araçları bulmada zorluk yaşanması.Öğretmeni fotokopi sıkıntısından kurtarmak için şeffaf zeminde çalışmaları sık sık tekrar ettirebilmeyi amaçladık. Sınıfta kullanabileceği 2 tane CD hazırladık. İnternet üzerinden faydalanılacak eğlenceli ve eğitici bolca çalışma ve video çekimleri yaptık. Sınıf materyali olarak harf ve sayı kartları, metin levhası ve sınıf köşeleri hazırladık.

12. Öğrencilerin okumalarında harf ve hece yineleme oranının eski yönteme göre fazla olması.Ancak bol okuma çalışmasıyla çözülebilecek bir problem olduğundan okuma metinlerine ağırlık verdik. Fasiküllerdeki metinlere ilave olarak okuma dizisi (8 sayıdır) hazırladık. www.sadikuygun.com.tr adresinde hem el yazısı hemde dik yazı şeklinde yazılmış metinlere yer verdik.

13. Oluşturulan ses gruplarının bazı seslerin karşılaştırılmasına neden olması. Bu sorunun oluşmasını, öğretmen kitabında çizgi çalışmaları sırasındaki etkinlik ve önerilerimizle önüne geçmeyi hedefledik. Örneğin; b ve d gibi harfleri sıklıkla karıştırılmasının asıl nedeni çocuğun mekan, pozisyon algısının aslında yeterince gelişmemesidir. İşte bu ve benzeri karşılaşılabilecek sorunları çizgi çalışmaları sırasında çözmeye çalıştık.

14. El yazısı ile yazılmış materyal bulmada zorluk yaşanması. Okuma dizisinde ilk 4 kitabı el yazısı ile diğer 4 kitabı düz yazı ile verdik. www.sadikuygun.com.tr adresinde de el yazısı ile yazılmış öykülere bolca örnek bulabilirsiniz.

15. Eski yönteme göre ses temelli cümle yönteminde okuma-yazmanın daha uzun sürede gerçekleşmesi. Her öğrencinin anlama ve kavrama düzeyi farklılık gösterebilir. Acele edilmemeli. Bol örnek çalışma yapılmalıdır. Yayınevi olarak hem yazma hemde okuma için oldukça fazla çalışma yaptık.

16.Eski yönteme göre ses temelli cümle yönteminde öğrencilerin okuduğunu anlamalarının yavaş olması.Uygun oku anla yanıtla dizisi ile her sayfada yalnızca bir paragraf verilip her sayfanın altında o paragrafla ilgili sorular sorulmuştur. Böylece öğrenci okuduğunu anlamaya teşvik edilmiştir.

Hazırlık Kitabı Frostig Gorsel Algı Eğitim Progra- mı’na gore hazırlanmıştır. Gorsel algının beş alt alanına yonelik etkinlikler icerir. Bunlar:
Mekân ilişkileri: 6 sayfa
Şekil değişmezliği: 4 sayfa
Mekândaki pozisyon: 6 sayfa
Şekil zemin ilişkisi: 6 sayfa
El goz koordinasyonu: 10 sayfa
Sayfaların uzerinde calışmanın hangi algısal beceri ile ilgili olduğu verilmiştir. Her bolum bir algısal beceri ile ilgili farklı etkinlik calışmalarından oluşmaktadır. Calışmalar başlıklar altında kolaydan zora doğru gitmektedir.
Birinci sınıfa başlayacak olan bir cocuktan istenenler; işitsel-gorsel ve motor algının oluşmasıdır. Bu kitaptaki herhangi bir sayfayı ele aldığımızda bu uc basamağın bir arada işlendiğini goruyoruz.
Birinci basamakta yonergeyi okuduğumuzda işitsel algı ortaya cıkıyor. Cocuk sayfada olanları goruyor gorsel algı ortaya cıkıyor. İşittiğinden ve gorduğunden bir sonuc cıkarıyor. Orneğin cizerek eşleştiriyor. Motor algı ortaya cıkıyor. Bu şekilde istenen etkinlikler tamamlanıyor. Cocuktan beklenen yerine getirilmiş oluyor.

Etkinlikler; kes-yapıştır, çiz-boya, kukla yapma, mobil oluşturma, artık materyal kullanma, üç boyutlu maket oluşturma şeklinde olup el-göz koordinasyonu geliştirir.
Öte yandan sanat etkinliklerinde kişisel ilgi ve yetenekler belirginleşir. Her birey aynı ilgi ve yeteneklere sahip değildir. Dolayısıyla da sanat etkinlikleri, sağladığı zengin ve özgür ortamda çocuğu tanımak, çocuğun duygularını keşfetmek, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda çocuğu yönlendirmek için iyi bir gözlem alanıdır.
1. sınıf çocuğunun küçük kasları, parmak, bilek hareketleri, gözün el hareketlerine uyumu henüz gelişme hâlindedir. 1. sınıf çocuğu ince ve küçük hareketleri iyi yapamaz. El Becerileri Kitabındaki çalışmalar küçük kas gelişimini hızlandıracaktır.
Kitap içinde yaptıkları çalışmalar sesleri tanıma çalışmalarında kullanılacak niteliktedir. Ses tanıtımı sırasında örneğin“e” sesi tanıtılırken “e bebeğim eee” diyerek çocuğa e sesi hissettirilmeye çalışılırken kullanılacak bebek mobilini bu kitapta kendi elleriyle hazırlamış olacak.
Her sayfanın başında çalışmanın sesi öğretmene not şeklinde belirtilmiştir.

Kullanıcı Yorumları

Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Yapı ve Kredi Bankası
Taksit Sayısı
Taksit tutarı
Genel Toplam
1
80,00   
80,00   
2
40,40   
80,80   
3
27,20   
81,60   
4
20,60   
82,40   
5
16,64   
83,20   
6
14,00   
84,00   
Kapat